Nákup

10. března 2006 v 17:45 | TMA |  Dotazy

Táto, kup mi křečka...

Křečci jsou milá a přátelská zvířátka, která se pro začínající mladé chovatele dobře hodí. Když se s nimi ohleduplně zachází a jsou-li dobře krmeni, rychle ztrácí veškeré obavy z člověka a jsou velmi krotcí. Při dobré péči se dožívají dvou i tří let. Křeček biologicky patří do čeledi křečkovitých (Cricetidae), stejně jako hraboš, ondatra nebo pískomil. Myš, krysa a potkan patří do jiné čeledi myšovitých (Muridae) a nejsou, navzdory podobnému vzhledu, s křečky blízce příbuzní. Divocí křečci a křečíci žijí v Evropě a v Asii. V naší zemi žije pouze křeček polní (Cricetus cricetus). Dosahuje velikosti morčete a svými nároky na prostor se jako domácí zvíře nehodí. U nás se jako domácí zvířata chovají většinou jen křeček zlatý a křečík džungarský. Proto se dále budeme zabývat jen těmito dvěma druhy. Foto GOFoto GO kliknutím náhled zvětšíte

Křeček zlatý (Mesocricetus auratus)


Je u nás nejoblíbenějším druhem. Jako křeček zlatý se označuje celý druh včetně plemen a nikoli jen zlatohnědě zbarvení představitelé. Křeček saténový, strakatý, panda nejsou zvláštní druhy, ale pouze plemena křečka zlatého (neboli křečka syrského). Křeček zlatý žije v pouštích a polopouštích Malé Asie, obývá oblasti se suchým a teplým subtropickým klimatem. V našem podnebí venku dlouho nepřežije.
O divokém křečkovi zlatém toho víme málo. V roce 1930 vykopal profesor Aharoni blízko města Halebu v syrské poušti hnízdo křečka. Našel zde samičku s dvanácti mláďaty a tato zvířata odnesl do svého ústavu. Zde se mu podařilo odchovat čtyři zvířata (zbytek utekl) a tito křečci se stali předky všech křečků, které dnes člověk chová.

Křečík džungarský (Phodopus sungorus sungorus)

Je nejvýše 9 cm dlouhý, má šedou srst s černým podélným pruhem na hřbetě ("úhoří pruh"). Vypadá jako malý medvídek, jeho ocásek a nohy jsou krátké, většinou schované pod tělem. Běžící křečík se valí po zemi jako myška na klíček. V letní srsti je džungaráček šedý s úhořím pruhem a šedivou hranicí mezi tmavší svrchní stranou a bílým bříškem. V zimní srsti je světlejší, v chladu chovaná zvířata mají až na nepatrné zbytky šedé srst sněhobílou. Pokud je tento křečík chován doma při pokojové teplotě, zůstává jeho letní srst i v zimě.
Křečík džungarský obývá stepi a tundry jižní a střední Sibiře. Neupadá do zimního spánku, takže jeho bílé zimní zbarvení je pro něj ochranou před nepřáteli.
Další známé a občas chované druhy křečků jsou: křeček rumunský, křeček šedý, křeček krysovitý, křečík myší, křečík Eversmannův, křečík Campbellův, křečík Roborowského, křečík čínský.

Nákup křečka

Opatřit si křečka je velmi jednoduché. Snad každý specializovaný obchod je má "na skladě". Je dobré pořizovat si mladé zvíře, kterému je mezi čtyřmi a sedmi týdny. Mladý křeček si jednodušeji zvykne na nové prostředí a snadněji se ochočí.
Zdravé zvířátko by mělo mít hladké a zaoblené tělo, s čistým a lesklým kožíškem. Oči musí být jasné, čisté, lesklé a zcela otevřené. I ušní boltce musí mít uvnitř čisté a zvenku osrstěné. Srst znečištěná trusem, výtok z nosu a očí a zježená srst značí zdravotní potíže.

Nový domov

Klec pro zlatého křečka musí být dostatečně veliká. Obchody s chovatelskými potřebami nabízejí mnoho druhů. Průměrná klec má rozměry 50 x 25 x 25 cm. Takováto se hodí jen pro mladé zvíře. Čím větší klec, tím lepší. Ideální velikost pro jednoho dospělého křečka je 75 x 40 x 40 cm. Pro džungarské křečíky se velikost klece liší podle toho, zda budeme chovat jedno zvíře nebo pár. Je zajímavé, že dvě zvířata potřebují méně místa než jedno. Pár křečíků (nebo i dvojice stejného pohlaví) se především zabývá jeden druhým, a proto se dobře baví i v menším prostoru. Takovým párkům stačí klec dlouhá 40 - 50 cm. Osamělý křečík potřebuje stejně místa jako křeček zlatý.
Některé prodávané modely klecí jsou dvoupatrové. Podlaha druhého patra by měla být dřevěná. Po ní může křeček lépe běhat než po drátěné. Křečci mají tendenci z klecí utíkat. Proto je potřeba dodržovat vzdálenost mezi dráty klece. Pro křečka zlatého musí být menší než 1 cm, pro křečíky jen 6 až 8 mm. Klec není vhodná pro odchov mláďat. Dva týdny staré mládě křečka proleze všude!
Jako podestýlka do klece se nejlépe hodí hobliny. Jemné piliny práší a proto nejsou vhodné. Hobliny přímo od truhláře nesmí být mořené. Ty jsou přímo životu nebezpečné. Je možné také použít podestýlku pro kočky. Ta se prodává v každém specializovaném obchodě.
Křečci si v přírodě hrabou podzemní chodby a komůrky na spaní. I v kleci potřebují bezpečné místo pro odpočinek. V obchodě se prodávají různé druhy domečků. Výrobky z plastu nejsou vhodné. Dají se jednoduše rozkousat a uvnitř se též sráží vydechovaná pára. Nejlepší jsou domečky ze dřeva nebo z kokosového ořechu. Neměly by mít dno.

Křečci nejsou gurmáni

Všichni křečci jsou vegetariáni, jedí semínka, zrní a oříšky, zeleninu a v malém množství ovoce. Nejjednodušší je podávat jim hotovou krmnou směs prodávanou v obchodě. Dobré firmy, dodržující receptury, vytvářejí vyváženou stravu ze všech základních složek. Krmivo pro křečíky je poněkud jemnější než pro zlaté křečky. V jejich směsi by mělo převažovat krmení pro andulky. Některé složky krmiva, jako jsou všechny druhy ořechů, slunečnicová semena a rozinky, vedou k nadměrné spotřebě a k ztučnění.
Vedle suchého zrní a semínek potřebují všichni křečci pravidelně zelené krmení a také šťavnaté plody. Měli by dostávat jak zeleninu kořenovou (tuřín, mrkev), tak i zeleninu zelenou (brokolice, špenát, vnější listy květáku, petržel). Vždy ale syrovou. Umytou, ale ne mokrou. Jistě přijmou jako změnu i volně rostoucí rostliny jako jsou listy pampelišky, jetele, ptačinec, starček nebo řebříček. Netrhejte volně rostoucí rostliny kvůli zplodinám kolem rušných silnic a nikdy ne na porostech stříkaných insekticidy.
Nikdy křečkovi nedávejte slané oříšky, křupky, čokoládu a nic lepkavého, co by se mu mohlo zachytit v lícních torbách.
Dávejte křečkovi denně čerstvou vodu.

Údržba klece a hygienické návyky

Má-li váš křeček zůstat zdravý, musíte se o něj pravidelně starat. Nejen ho kvalitně krmit, ale i zachovávat hygienické návyky. Jeho klec musí být pořád čistá, nikdy nesmíte dopustit, aby zvlhla. Proto každý den odstraňte zbytky potravy, odeberte všechny vlhké piliny a nahraďte je čerstvými. Jednou za týden vyměňte všechny piliny a nahraďte je čerstvými. Nepřemísťujte domeček ani zásobárnu potravy. Odstraňte všechny zbytky, které se kazí. Jednou za měsíc vyčistěte a vydezinfikujte celou klec včetně bedničky s hnízdem a hračkami. Vše dobře opláchněte a osušte. Klec vystelte čerstvými pilinami.
Každý zdravý křeček pravidelně udržuje osobní hygienu. Je velmi ohebný a při čištění si dosáhne sám na každé místo na svém těle. Když se hodně zašpiní, je možné ho jemně vykartáčovat měkkým zubním kartáčkem.

Pár rad na závěr

Hrajte si s křečkem každý den ve stejnou dobu.
Stále na něj tiše mluvte.
Držte ho vždy nízko nad zemí nebo nad stolem. Pád z výšky by mohl být smrtelný.
Nebuďte křečka, když hluboce spí.
Nekřičte a nedělejte nečekané prudké pohyby.
Neberte ho zezadu a zbytečně pevně netiskněte.
Ps: Čerpáno z Planetazvirat !!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 kacik kacik | 4. března 2007 v 19:33 | Reagovat

ahoj vsichni chovatele kreciku ted s v breznu si chci poridit krecika budu ho mit v akvariu pa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama