Křeček sám o sobě

5. března 2006 v 15:40 | TMA |  Co pro křečka

Křečci

ROZMNOŽOVÁNÍ


Nejmenší klec by měla mít rozměry alespoň 50x50x30, čím větší tím lepší. Pro začátek je lepší dát k dispozici křečkům dva stejné domečky ( neměli byste upřednostňovat jednoho křečka ), dvě misky, dvě napáječky. Když ale křečci spí spolu, stačí jim domeček jeden - ti moji to vyřešili tak, že spali v jednom domečku a ten druhý měli jako záchod :)) Tak sem jim dala jeden velký domek a bylo to lepší. Misky bychom měli mít vždy dvě - když jeden křeček obsadí jednu misku a druhého nepustí, tak může z toho vzniknout i vážný boj o žrádlo. Třeba když dostane jeden můj křeček ode mě nějaký pamlsek, hned přijde ten druhý a rve mu to z tlapek. Napáječky už tak vážné nejsou, stačí i jedna. Když máme větší klec, můžeme mít i dvě. Kolečko stačí jedno - křečci se mi v něm točí občas i oba, takže to je pěkné podívání.
Když chováme páreček trvale spolu, jistě budete mít mláďata - tomu nemůžete zabránit. Jinak je tomu v případě, že dáte k páření dvě
zvířátka, která se navzájem neznají. Samičky jsou totiž schopny páření pouze každý pátý nebo šestý den. V ostatní dny jsou agresivní
a samečky koušou. Vy tak musíte odhadnout, kdy je nejvhodnější dát křečky k sobě. Nejlépe to je mezi osmou až jedenáctou večer. Samičku dejte do klece k samečkovi, nikdy ne naopak. Dorozumívání obou partnerů se děje pachovými signály. Je-li samička přivedena k samečkovi, oznámí to sekretem vylučovaným z pohlavního orgánu, který přitiskne pevně na zem. Pach tohoto sekretu je
různý, záleží na tom, zda je samička v říji, nebo není. Sameček tomuto znamení ihned porozumí. Pokud zjistí, že situace je příznivá, začne se o samičku ucházet. Olizuje jí hlavu a uši, strká do ní nosem a hladí ji vzadu na tvářích. Potom si oba postupně lehnou na záda a nechají si od partnera očichávat břicho a genitálie. Mezitím samička stále odbíhá jakoby chtěla předehru k páření co nejvíce protáhnout. Daleko se však nevzdálí a sameček ji většinou může snadno následovat, přičemž přidrží nos u boční žlázy samičky a pokusí čenichem strčit malého zadečku samičky tak, aby zůstala ztuhle stát s prohnutými zády. Teď může sameček začít. Po pářeni ztuhlost pomine a samička vyzývá svého nápadníka k další aktivitě. Tento postup se několikrát opakuje, dokud samička samečka neodmítne. Pak je musíte zase oddělit od sebe. Taky by při páření neměli být křečci rušeni, je to sice pěkné podívání ale ti co jsou bojácní, můžou přestat a nic se nemusí stát.
Když je páření křečků úspěšné, začne se samička jinak chovat. Zvětšování objemu těla je méně nápadné. Samička začíná mnohem více shromažďovat zásoby, hrabe v hnízdě a čile vynáší materii z hnízda a zase zpět. Snaží se všechno nově a měkce vystlat. Pokud se jí domeček zdá pro mláďata příliš malý, postaví si ještě jedno hnízdo, kam je vrhne. Některé samičky jsou v tomto období nervóznější a bázlivější než obvykle. Měli byste se postarat o dostatečné množství materiálu ke stavbě hnízda, zacházet se zvířetem zvláště klidně a přátelsky, nepouštět k němu nikoho neznámého, vyvarovat se hluku a nabízet stravu bohatou na vitamíny a bílkoviny. Dva dny před termínem porodu ještě jednou vyměňte podestýlku, pozor ne však hnízdo. Potom zvíře nechte úplně v klidu, pouze mu dávejte krmení.
Určitě byste chtěli u porodu být, ale to nedělejte. Nechte samičku někde na klidném místě, kde ji nikdo nebude rušit - bojácné samičky můžou své potomky sežrat i po týdnu, když se něčeho leknou. A jak porod probíhá? Porod proběhne většinou v noci a netrvá zpravidla déle než půl hodiny. Samička setrvává ve dřepu a čeká, až se objeví mládě. Uchopí je do tlapek, řezáky je vyprostí z plodového obalu a obal spolu s placentou sežere. Nakonec překousne pupeční šňůru a mládě
olíže a tak se to opakuje...když je ale mládě oslabené nebo mrtvé, samička ho sežere taky - má v sobě vrozený mechanismus zábrany a ten se spustí jen tehdy když mládě obvykle při vyprošťování protestuje a křičí. Taky když má samička málo bílkovin nebo vitamínů, může se zdát, že nemá dostatek mléka pro mláďata - proto se snažte ji všechno zajistit ve velkém množství.
Mláďata křečka jsou zpočátku stále v hnízdě, jsou holá, slepá a zcela závislá na péči své matky, která je zásobuje mlékem, zahřívá a olizuje. V prvních dnech po porodu samička mláďata téměř neopouští. Zaujímá typickou polohu ke kojení, aby žádné z mláďat neutiskovala svým tělem. Mláďata instinktivně dolezou k sedmi až jedenácti párovým strukům a pevně se přisají. Přitom předními tlapkami masírují břicho a mléčné žlázy, což podporuje tvorbu mléka. Pokud matka po několika dnech opouští hnízdo, přikrývá
mláďata dosud nepokrytá srstí materiálem, kterým je vystláno hnízdo. Pokud by to neudělala, mohla by mláďata zemřít na podchlazení. Důležitou součástí péče o mláďata je to, že matka mláďata vydatně olizuje. Přitom je povzbuzuje k vylučování moči a stolice. Malé
bobky sežere a tak udržuje hnízdo čisté. Když se dostane mládě z hnízda, matka ho dohoní a svými řezáky uchopí na nejvhodněj-
ším místě a donese zpět. Mládě je přitom úplně tiché a ztuhlé.


Druh křečkaBřezost ve dnechPočet mláďat
Křeček zlatý16 - 196 - 8
Křečík čínský20 - 225 - 7
Křečík džungarský19 - 224 - 7
Křečík Campbellův17 - 204 - 6
Křečík Roborowského19 - 223 -

Obrázečky
. . jak by křeček měl bydlet
 • Nejdůležitější věc pro křečka je dobré bydlení - dostatečně velké a čisté . . . a od toho se také jeho chování dále částečně odvíjí. Pro křečka džungarského se nejlépe hodí terárium-akvárium, někdy také klec, ale ta je lepší spíše pro větší křečky, nebo morčata. Berme tedy v úvahu, že si spíše pořídíme terárko. Další důležitou věcí jsou určitě jeho rozměry, které budou ovlivňovány hned několika věcmi :
  1.) počet křečků - to je celkem jasné čím více křečků tím více místa
  2.) styl chování křečků - tzn. jestli si s křečkem budeme hrát a častěji ho pouštět ven z terárka, nebo jestli na něj nebudeme mít tolik času a on bude odkázán na prostor terárka - v prvním případě nebude muset být tak veliké-postačí základní plocha pro jednoho křečka - přibližně (z vlastní zkušenosti) 30x20cm. V druhém případě bude samozřejmě potřeba větší a to aspoň o polovinu, ale to záleží pak už jen na vás kolik mu dáte prostoru . . .
  3.)zavěšení "pitítka"(napajedla vody), které je nejlepší zavěsit na okraj akvárka tak vysoko, aby se křeček nemusel příliš natahovat, což je ovlivněno rozměry-výškou akvárka a rozměry napajedla, nejlepší výška terárka pro většinu napajedel je asi 26-20 cm - což je i výška optimální pro to aby nám křeček neutekl.
  4.)stáří křečků - pro mláďata, která jsou ještě zvyklá být pohromadě a nejsou mezi nimi ještě rozbroje, není logicky potřeba tolik místa . . .

 • Máme-li terárko o správných rozměrech, je dále potřeba vystýlka
  - nejlepší jsou hobliny(viz obrázek), nebo hrubší a větší piliny (jemné jsou nebezpečné-může je vdechnout, nebo se mu nalepí na jeho malé vystouplé oči), dále je také dobré seno(promíchané s hoblinama), doporučuji také vatu a toaletní papír (na stavění obydlí, ne ale jako samotná podestýlka) a to je ze vhodných materiálů snad vše.
 • Důležité je vybavení křeččího bydliště -

  1.)základní součást je stálý zdroj vody -> nejlepší jsou napajedla, z kterých nemůže voda samovolně týct a zvlhčovat prostředí křečka (viz výše). Určitě se vyvarujte mističkám a různým nádobkám, které křeček ihned zaneřádí, nebo je převrhne.

  2.)Obydlí-skrýš křečka-potřebuje pro pocit bezpečí : Může ho nahradit již zmíněná vata, nebo toaletní papír, které si křeček vytvaruje dle vlastních představ. Dále pak např.: ruličky od toaletních papírů-a různých balení(raději bez barviv), lze také cihlové rourky, kořeny, nebo i děravé kameny -> atd. podle vlastní fantazie . . .
  3.)Prolejzačky a "hračky"
  4.)brousidlo zubů - kámen, nebo lépe tvrdý chleba
  No a takto by mohlo základní obydlí pro křečka vypadat :
  (konkrétně v tomto žijí dva)
  DomečekDomečekDomeček

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Chloe Chloe | E-mail | 23. dubna 2006 v 11:05 | Reagovat

Ahojky, chtěla jsem se zeptat, vůbec jsem nevěděla, že moji křečci budou mít mladé, dokud bráška dost nešetrně nevysypal celý domek a všude byli mylilinkatí křečíci, nemůžou mít víc jak dva dny, může se jim něco stát? Taky mají celkem blbý domek-nejde se do něho dostat jinak, než, že ho celý vysypeš.

2 Will Will | 14. května 2006 v 9:00 | Reagovat

Ahojky,chtělA bych se zeptat kolik může mít křeček při jednom vrhu mláďat.

Prosím odepiš,je to důležitý!!

Díky

3 Davula Davula | 3. června 2006 v 14:01 | Reagovat

Přibližně 7 křečků

4 katka horková katka horková | 26. června 2006 v 15:14 | Reagovat

toje krása.

5 ??? ??? | 22. července 2006 v 16:52 | Reagovat

Jednou se ti vymstí že kopíruješ stránky!!!!

6 Lenuszka Lenuszka | E-mail | 25. října 2006 v 19:12 | Reagovat

Chtěla bych vědět jak se pozná sameček od samičky a jak se pozná když je samice březá!!!!!

7 neřeknu neřeknu | 5. února 2007 v 15:54 | Reagovat

to je dost pravda není to od tebe hezké že kopíruješ stránky....

8 JAn JAn | 11. května 2007 v 20:54 | Reagovat

moje babučka jednou měla morče stryc vyhral v souteži když byl mladý a babička neměla terarium a dala ho na balkon začalo pršet ja ji ho bylo lito tak ho dala do krabice a rano se šla podivat a bylo jich tam 11

9 ??? ??? | 26. srpna 2007 v 16:52 | Reagovat

Jednou se ti vymstí,že kopíruješ stránky!!!!

10 cocinelle cocinelle | 7. listopadu 2007 v 21:01 | Reagovat

no  samec ma spicatej zadek  a samicka zpis do kulata . Kdyz samice breza tak ztloustne a je vice aktivni a dela si hnizdecko  pro budouci mladata .

mej se :))

11 ajik ajik | 21. srpna 2008 v 20:40 | Reagovat

ahoj supr blog prid prosim na muj krecek100.blog.cz

12 cleo cleo | 9. března 2009 v 8:09 | Reagovat

ahojky lidi.mam křečka cleo a bude mit s cizim křečkem mladata a bojim ze je matka sežere.:( tak ahoj lidi.:):):):):)

13 Rain Rain | Web | 27. června 2009 v 11:56 | Reagovat

Ahoj Cleo.Nemusíš mít strach že je sežere pokud bude v klidu a bude mít dost potravy a vody.
Jinak majtelce blogu : Je to fakt super blogísek koukla by ses prosím aji na můj ? sice není o křečcích,ale o konich ale snad se bude líbit.Zatím ahoj

14 Sabina Sabina | E-mail | 24. května 2011 v 19:56 | Reagovat

Chci se jen zeptat muj krecek je to holka a koupila jsem si ji ve zverimexu a zda se mi tlusta a je nervozni a zacala kousat a stale se na přirození čistí a stále hrabe tak se chci zeptat jestli je březí

15 ... ... | 6. října 2014 v 19:20 | Reagovat

vite ze kdyz jsou to krecci z jednoho vrhu, tak to znamena, ze jsou sourozenci. To pak se mezi sebou sice mohou mnozit, ale vznikaji komplikace a mladata mohou byt postizena.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama