Křeček je vynalézavý tvor

10. března 2006 v 17:57 | TMA |  Křeček

Křeček je vynalézavý tvor

Křeček patří mezi nenáročná zvířata, která mohou chovat i děti. Může být řešením otázky, jaké zvíře si pořídit do malého bytu. Právě proto si je oblíbila i Kristýna Staňková z Kolína, jejíž domácnost tato zvířátka obývají již několik let.
"Našeho prvního křečka jsme s dětmi našli na sídlišti na ulici. Choulil se na kraji u trávníku. Asi někomu utekl nebo ho někdo úmyslně pustil," vzpomíná. Kristýně bylo křečka líto a vzala ho domů.
Udělala dobře, protože pokud je tento tvor zvyklý žít v lidské společnosti, v přírodě nepřežije více než několik dní. Neumí si sám obstarat potravu a za chladných nocí, může uhynout na podchlazení. Běžně se však dožívá dvou až čtyř let.

Zpočátku kousal

"Než si náš nový nájemník zvykl, choulil se v koutku krabice, kam jsme ho provizorně ubytovali. Nenechal se hladit, kousal." Pak mu pořídili klec a křeček si pomalu zvykal na nové prostředí.
Křeček je nenáročný
Kristýna připomíná, že křeček se dá chovat i v teráriu, ale klecí lépe cirkuluje vzduch. Klec či terárium by měly mít minimální délku 50 až 60 centimetrů. Cena slušné klece se pohybuje mezi kolem 500 až 1000 korun.
Lepší je, pokud má vodorovné mříže než svislé, protože po nich křeček může lépe šplhat. "Pozor na rozestupy mezi mřížemi. Příliš velkými by křečci mohli utéct. Například křeček džungarský se dokáže protáhnout i dvoucentimetrovou mezerou. Jsou to velmi vynalézavá zvířátka," upozorňuje chovatelka.
Jednou prý utekl z klece i jim. "Schoval se za kuchyňskou linku a dva dny jsme ho nemohli vyštrachat. Jen večer se ozývalo různé škrabání a další zvuky," vzpomíná.

Co nesmí chybět v kleci

V kleci by rozhodně neměly chybět kameninová miska a napáječka. Důležitáje také bednička či domeček na hnízdo, které si křeček udělá z poskytnutého materiálu. "ako podestýlka jsou vhodné hobliny, na vystlání domečku se osvědčily staré bavlněné hadry. V žádném případě se nesmí ale používat noviny kvůli tisku"poznamenává Kristýna.
Křeček je mrštné a hravé zvíře. Aby se nenudil, měl by mít v kleci k dispozici hračky. Oblíbené jsou různé žebříky, houpačky a různé prolézačky, které se dají pořídit v obchodech s chovatelskými potřebami.
"Mnoha lidmi oblíbené kolečko je návykové. Křeček se v něm bude točit každou noc i několik hodin, což mu příliš neprospěje. Proto, pokud má jiné hračky, bych ho nedoporučovala pořizovat," upozorňuje Kristýna. Také větvičky od ovocných stromů jsou vhodné - křečci po nich šplhají a brousí si o ně zoubky.
V kolečku se bude křeček točit stále, proto jej chovatelka nedoporučuje

Do ložnice raději ne

Klec s křečkem by měla být postavena na nějakém podstavci, rozhodně ne na průvanu, či ve vlhkém místě. Také se příliš nehodí umístit bydlení křečka do ložnice. Křeček je totiž noční zvíře, takže přes den většinou spí a v noci je aktivní.
"Pak by vás mohlo budit jeho šátrání a chrastění, což je dost nepříjemné," varuje chovatelka. Pokud si děti budou chtít s křečkem hrát, umožněte jim to nejlépe v pozdní odpoledne. "Podle mé zkušenosti se vyplatí mu dávat například v 17 hodin pravidelně potravu a vodu a on si zvykne být od této hodiny aktivní," doplňuje.

Mňamky a lahůdky

Křeček si rád pochutná na různých semínkách a oříšcích. V obchodech nabízejí již připravenou a vyváženou směs, obsahující téměř všechny složky potravy, které křeček potřebuje. Vedle toho nepohrdne ani ovocem či zeleninou.
Nevhodná je však cibule, pórek, či kapusta, které mohou nadýmat. Křečkovi by se neměly předkládat ani citrusové plody, protože mnoho malých hlodavců je špatně snáší.
"Většina druhů křečků obývá pouště a stepi, které nabízejí dostatek potravy jen po velmi krátké období. Po zbytek roku je stravy velmi málo. Proto mají křečci lícní kapsy, v nichž přenášejí potravu do svých úkrytů. Pojmou v nich až polovinu váhy vlastního těla," přiomíná Kristýna. Chovatel by proto neměl zapomenout každý den prohlédnout všechny rohy klece, protože schované shnilé kousky ovoce nebo zvlhlá semena začnou rychle plesnivět.

Páření už ve 30 dnech

Křečci jsou pohlavně dospělí velmi brzy a už ve věku třiceti dnů se mohou pářit. Proto je už od mládí držíme odděleně, aby nedošlo k páření předčasnému, protože zdatné potomstvo může plodit jen řádně vyvinutý jedinec.
Po vodorovných mřížích může křeček lépe šplhat
Například březost zlatého křečka trvá asi 16 dní. V jednom vrhu bývá pět až deset mláďat, podle stáří samice. Samičky si několik dnů před porodem aktivněji snášet hnízdní materiál a vystýlat si svůj úkryt, proto by měly mít zajištěno dostatek materiálu na vystlání hnízda.
Mláďata jsou při narození velmi malá, holá, neslyší a mají zalepené oči. Obvykle se rodí bez problémů jedno po druhém a hned po očištění začnou sát. Pokud je matka vyrušována nebo je nezkušená, může se stát, že svá mláďata sežere. To se také může stát z nedostatku bílkovin.
Asi pět dní po porodu lze pozorovat první známky srsti. Mláďata také začínají ohlodávat potravu, kterou jim matka přinese. Když dosáhnou věku kolem 14 dnů, začínají svět rozpoznávat očima. Mláďata, která se vydají na průzkum, matka však stále horlivě zanáší zpět. Ve věku od 25 dnu jsou již zcela nezávislá a měla by být oddělena. Některé matky mohou být totiž agresivní i na svá vlastní mláďata. Již za tři týdny jsou křečci pohlavně dospělí.

Pozor na cizopasníky

Pokud se člověk rozhodne k tomu, že si pořídí křečka, může si vybrat z celé řady druhů. Mají různé zbarvení i typy srsti. U nás patří k nejoblíbenějším křeček zlatý, známý také jako křeček syrský. Nejčastěji má hřbet hnědozlatý, může mít ale i jiná zbarvení.
Křeček zlatý žije v pouštích a polopouštích malé Asie. V roce 1930 jej objevil profesor Aharoni, jemuž se podařilo odchovat čtyři zvířátka, ze kterých jsou dnes všichni křečci, které dnes člověk chová.
Často se u nás chová také křeček džungarský. Ten je nejvýše devět cm dlouhý, mívá šedou srst s šedým proužkem na zádech. Má velmi malé nožky, které jsou většinou schované pod tělem.
"Při výběru křečka se podívejte, jestli je křeček čilý, nemá-li špinavou či zježenou srst. Také by se neměl neustále drbat, je to známka toho, že má kožní cizopasníky," připomíná na závěr Kristýna Staňková.
Jako podestýlka jsou vhodné hobliny
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Leny Leny | Web | 21. května 2006 v 10:42 | Reagovat

FAkt super stránka! Moc bych totiž chtěla křečka, ale musím mamku přemlouvat..jelikož mám alergii na kočky..ale na křečky ne..snad...a tady ta stránka mi pomůže s váběrem...s potravou..jako opravdu bezva!!

2 Honzííík Honzííík | E-mail | 3. srpna 2006 v 17:04 | Reagovat

no to mas teda dobry protoze kdyz jsem si poridil krecka tak jsem internet nemel.No tak ti jenom drzim palce at ho teda dostanes tak cau ... :)

3 Sisinka Sisinka | Web | 26. ledna 2007 v 20:42 | Reagovat

Ja jsem memu kreckovi kolecko koupila.Prijde mi dobry.Ale fakt nevim.Ptala jsem se plno lidi co maji krecky,vetsina lidi mi rekla ze kolecko je dobry a ze ho ma krecek rad.tak tezko rict........P.s.:a juknete plosiiim jeste na muj webik 8)

4 a a | 7. května 2007 v 16:24 | Reagovat

je pravda ze kolecko je spatne, neni to prirozeny pohyb a krecek pri nem zblbne... je to jako droga

5 jojo jojo | 21. června 2007 v 9:35 | Reagovat

muj krecek mi rozezral sluchatka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama