POZOR ! Tak toto si přečtěte jako první !

26. února 2006 v 14:13 | TMA |  Křeček
Křečci jsou velmi mrštní a mají velmi vynalézavé způsoby útěku. Mají také dost rychlé nožky, ačkoliv je mají velmi krátké. Křečci si schovávají potravu v tzv. : lícních váčcích, které pojmou až polovinu jejich vlastní váhy. Jsou to velmi čilá noční zvířátka. Pokud si s nimi budete chtít hrát, nejlepší čas je v pozdním odpoledni. Existuje více druhů křečků, z nichž se nejčastěji vyskytují Křeček zlatý a Křeček džungarský. V naší zemi žije jen Křeček polní, který je velký téměř jako morče a proto se nehodí jako domácí mazlíček. Křeček se v zajetí dožívá 2-4 let. Křečci mají různá zbarvení a různé typy srsti.

Druhy křečků

Křeček zlatý
křeček zlatý, foto: www.psychologie.uni-bonn.de Je známý také jako křeček syrský. U nás patří k nejoblíbenějším. Ačkoliv jeho název dosti klame, má tento druh křečka všechna možná zbarvení. Křeček zlatý žije v pouštích a polopouštích malé Asie. V roce 1930 jej objevil profesor Aharoni, kterému se podařilo odchovat čtyři zvířátka, ze kterých pochází všichni křečci, které dnes člověk chová. Může, ale nemusí se stát, že křeček upadne do zimního spánku.

Křeček džungarský
křeček džungarský, foto: www.hamsterhideout.com Je nejvýše 9 cm dlouhý, má šedou srst s šedým proužkem na zádech. Má velmi malé nožky, které jsou většinou schované pod tělem. V zimě může tento křeček změnit barvu srsti na sněhobílou. Toto zbarvení může mít i po celý rok. Křečík Džungarský obývá stepi a tundry jižní a střední Sibiře. Neupadá do zimního spánku.

Méně známé druhy jsou: Křeček čínský , Křečík Roborowského, Křečík campbellův


Pořízení a domov křečka
Křečka můžete koupit ve zverimexech, nebo na inzerát, případně od vašeho známého či kamaráda. Při výběru se podívejte, jestli je křeček čilý, nemá-li špinavou či zježenou srst. Také by se neměl neustále drbat. Je to známka toho, že má kožní cizopasníky. Před koupí byste si měli pořídit základní výbavu:
 • klec nebo terárium
 • bednička na hnízdo
 • cvičební kolo
 • hobliny
 • materiál na hnízdo - seno, bílý papír, bavlněné hadry, lepenka
 • misky na jídlo
 • napájecí láhev
 • potrava
 • malá větev nebo kus dřeva na hryzání

Pozor: Na podestýlku nepoužívejte vatu a nikdy nedávejte křečkovi noviny. Dřevo, které mu dáte na hryzání nesmí být jedovaté.
Klec: Minimální délka klece by měla být 50-60 cm. Dejte pozor na rozestupy mezi mřížemi, malí křečci by vám jimi mohli utéct. Klec musí mít bezpodmínečně i příčné dráty. Také byste měli vybrat to správné místo pro klec. Měla by být na nějakém podstavci, rozhodně ji nepostavte na místo, kde je průvan nebo vlhko. Protože si křečci v noci rádi hrají, nedoporučovala bych postavení klece do ložnice.
Čištění
Křeček by měl mít vždy čistý domov, aby byl zdravý. Nikdy nesmíte dopustit, aby klec zvlhla. Na to dejte hlavně pozor, jestli máte terárium, protože v teráriích špatně cirkuluje vzduch. Každý den byste měli prohlédnout všechny rohy klece, protože křečci přebytečnou potravu s oblibou ukrývají a mohly by tam být shnilé kousky ovoce nebo zvlhlá semena, která začnou rychle plesnivět. Nekrmte ho proto větším množstvím, než křeček spotřebuje za jeden den. Misky na potravu a napáječku denně čistěte. Zvlhlou vystýlku každé dva dny odstraňte a nahraďte ji čerstvou. Zhruba jednou za týden proveďte generální úklid klece - to znamená, že kompletně odstraníte podestýlku, materiál na hnízdo v případě potřeby znovu obnovíte, klec nebo terárium vymyjete teplou vodu s přísadou jemného desinfekčního prostředku. Nepoužívejte silně aromatické a agresivní prostředky, mohou být pro křečky nebezpečné. Jak často je potřeba provádět "generální úklid " závisí také na velikosti klece, počtu zvířat, druhu potravy a druhu zvířete. Pokud máte například křečíky džungarské, není potřeba klec čistot tak často. Čištění klece není nepříjemná práce, pokud to děláte dost často a pokud máte svá zvířátka opravdu rádi.

Kartáčování
Krátkosrstý křeček se velmi dobře očistí sám. Když se hodně zašpiní, můžete ho jemně vykartáčovat kartáčkem na zuby. Když je to opravdu nutné, navlhčete kartáček teplou vodou, ale nikdy křečka příliš nenamáčejte. Pokud však chováte dlouhosrsté křečky, musíte je kartáčovat pravidelně, aby jejich kožíšky zůstaly v dobrém stavu. Vašemu křečkovi by se to mělo líbit.

Krmení
křečci, foto: www.unizh.ch Většina druhů křečků obývá pouště a stepi, které nabízejí dostatek potravy jen po velmi krátké období. Po zbytek roku je stravy velmi málo. Proto mají křečci lícní kapsy, v kterých mohou přenášet velké množství potravy do hnízda. Základním jídlem křečků jsou různá semínka a oříšky. V obchodech si můžete koupit již připravenou a vyváženou směs, která obsahuje téměř všechny složky potravy, které potřebuje. Ale měli byste dávat rozmanitou potravu. Ovoce a zelenina jsou další složky potravy, které křečky zásobují vodou a vitaminy.
Zde je několik druhů ovoce a zeleniny, které můžete svému křečkovi beze strach dát sníst:
mrkev, petržel, celer, červená řepa, okurky, kukuřice, brambory (bez jedovatých klíčků), cuketa, špenát, tuřín, štěrbák, květák i s listy. Zeleninu podávejte vždy syrovou, nejlépe z vlastní zahrádky. Dejte pozor, aby nebyla postříkána pesticidy. Nevhodná je pro křečky nadýmavá zelenina, jako je cibule, kapusta a pórek. Z ovoce tvrdé hrušky, maliny, jahody, banány, hroznové víno. Nekrmte kyselým ovocem jako jsou citrusové plody, kiwi apod., protože mnoho malých hlodavců tyto plody špatně snáší. Vše předem vždy omyjte vlažnou vodou a dobře osušte.

Nemocný křeček
Křeček je obvykle zdravý (já jsem za 5 let neměla jediný případ). Pochopitelně aby byl zdravý, musí mít správnou péči a nesmí být zanedbáván. Ale i při nejlepší péči může onemocnět. Že je křeček nemocný obvykle poznáte sami svým pozorováním. Všímejte si hlavně toho, jestli neodmítá potravu, není pasivní, unavený a ospalý, nemá kolem ocasu mokrou a ušpiněnou srst, nemá z očí nebo nosu výtok, srst se přestala lesknout, v kožíšku se objevují olysalá místa. Pokud máte jakékoliv obavy, že je váš křeček nemocný, měli byste jej odnést ke zvěrolékaři nebo se poradit s odborníkem. Do té doby se postarejte, aby byl křeček v teple a měl dostatek čerstvé vody.

Příznaky
 • Kýchání , podrážděné oči a nos, ze kterého teče: Může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, ale může to být také nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu nebude do druhého dne lépe, odneste ho ke zvěrolékaři.
 • Srst kolem ocasu je velmi špinavá a třeba i vlhká: Váš křeček má asi průjem. Možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo, ale může to být také první známka vážné infekční nemoci, takže odneste křečka ke zvěrolékaři.
 • Olysalá místa v kožíšku: Může to být jen stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa škrábe, mohou to být roztoči. Veterinář vám jistě dá přípravek, který vašemu křečkovi pomůže.
 • Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči: Vašemu křečkovi určitě něco uvízlo v lícním váčku. Odneste ho k veterináři.
 • Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý: Je v šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněn. Když ho necháte na klidném místě, měl by se za hodinu nebo za dvě vzpamatovat. Když ne, můžete ho donést ke zvěrolékaři.
 • Říznutí - křeček se o něco ostrého pořezal: Přidejte kapku antiseptika k teplé vodě a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste křečka ke zvěrolékaři.
 • Na různých místech těla jsou hmatatelné nebo viditelné otoky, nádory: Pokud se rychle zvětšují, může jít o hnisavý vřed, který většinou za nějaký čas splaskne. Pomalé zvětšování nádoru znamená, především u starších hlodavců, že jde o zhoubný nádor, o rakovinu. Ušetřete křečka utrpení a nechte ho uspat.
 • Problémy se zuby: Pokud si křeček nemůže pravidelně obrušovat zuby, mohou mu přerůst a křeček nebude moci jíst (stačí nějaký kus dřeva na hlodání). Může to také způsobit deformace čelisti. Ta bohužel není léčitelná a zuby musí být pravidelně obrušovány lékařem. Občas se mohou hlodáky také zlomit, pokud však budou mít křečci dostatečnou dávku minerálních látek, rychle narostou.
 • LCN-zánět mozkových blan: Toto onemocnění postihuje křečky do věku tří měsíců. Symptomy nejsou nijak nápadné, nemoc je ale přenosná na lidi. Nebezpečná je pouze pro těhotné ženy, neboť hrozí poškození plodu.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | E-mail | 26. července 2006 v 11:58 | Reagovat

Ahoj, může křeček chytit nějakou nemoc, když se bude i volně pohybovat venku, je to nebezpečné pro lidi?

2 Honzííík Honzííík | E-mail | 3. srpna 2006 v 17:29 | Reagovat

no pro lidi ani ne ale pro krecka se tam muzou obevit i ruzna zver nebo nejaka jedovata rostlina a taky jestli je mokro tak se muze nachladit ... papa        :)

3 Daniela Daniela | E-mail | 6. října 2006 v 11:50 | Reagovat

Můj křeček včera umřel.Tak jsme to všichni obrečeli, protože to byl moc milý a krásný společník.Udělala se mu lisinka na boku,tak jsem chodila k veterináři, který mu dával nějaké injekce ale pořádně nevěděl proč a co to je.Tak jsem změnila veterinu a lituji toho, že jsem nešla rovnou k té drué zvěrolékařce, protože ta mi řekla, že Šmudlinka má svrab a už pěkně rozjetej.Ty injekce od prvního veterináře mu to jen víc rozhýřily.Bohužel, šla jsem k ní už když byl můj křeček v dost zuboženém stavu/ co napáchali jisté injekce/.Moc mi chybí.Nezanedbávejte i sebemenší známky nějaké změny v chování a stavu vašeho křečka, a hlavně kontaktujte opravdu zkušeného veterináře. Né každý ví co dělá.

4 adus adus | 16. listopadu 2006 v 14:47 | Reagovat

a danielo ktery veterinar to byl jakmu NEDAVAL injekce???????????????????????? dik

5 Daniela Daniela | 19. listopadu 2006 v 22:51 | Reagovat

Adus, ráda bych Ti poradila, ale nevím co to bylo za injekce. Akorát vím, že dostával inj. proti svědění, aby se nedrbal/ od toho prvního /, a ty mu zapříčinily, že svrab se rozjel v plné čáře, protože nebyl léčen, ale jen se potlačovalo to svědění těma injekcema. Ten první vet. nevěděl, že je to svrab. Tak nějak mi to vysvětlila ta druhá veterinářka. Nyní mám nového křečka Uzlinku. A musím se spokojeností říct, že je stejně skvělá a krásná jako Šmudlinečka. Nikdy na ní nezapomenu! Tobě přeju, jen zdravého křečka. Měj se :)

6 Hanka Hanka | 8. prosince 2006 v 15:30 | Reagovat

HM :o/

7 gabina gabina | E-mail | 18. prosince 2006 v 17:20 | Reagovat

muj krecek ma na cumaku takovy maly vypelichany krouzek nevite cim by to mohlo byt?

8 gabina gabina | E-mail | 18. prosince 2006 v 17:22 | Reagovat

a take porad ohryzava dvirka od klece...............skoro porad.nechybi mu neco?

9 Médík Médík | 23. prosince 2006 v 11:21 | Reagovat

To je úplně normální. Okusováním si brousí zoubky. A ten vypelichaný kroužek má od té klece :-)

10 kačík kačík | 23. prosince 2006 v 12:56 | Reagovat

ahojky , chtela bych se zeptat : mam doma asi 3 mesični křečici Kikinu . Nemuže ode mne dostat nejakou nemoc ( třeba rymu nebo tak neco ), když ji budu behem nachlazení chovata hrat si s ni ? nerada bych , aby se ji neco stalo , předem diky !

11 Veronika Veronika | 24. ledna 2007 v 17:27 | Reagovat

můj křečík má něco jako kulatý strup na břiše a nevim co,to je.! že by se takle blbě říznul mi příde divný.!Dík

12 Inspira Inspira | E-mail | 4. dubna 2007 v 7:58 | Reagovat

Čau, potřeboval bych prosím, aby jste mi někdo poradil! Můj Fred má uprostřed oka takovou šedivou skvrnu a nad tím okem takový hnědý pupínek.Mám takové ponětí jestli to neni ,,šedý zákal´´ ale nikde sem o tom nic nenašel. Předem dik

13 a a | 6. května 2007 v 23:08 | Reagovat

Veronika_ to by mohl byt nador! pozor na to

14 monita monita | 29. srpna 2007 v 11:50 | Reagovat

chtela by se ti zeptat jak si meho kzecka mam vzit na rukou samec je mili ale samica je agresivni prosim pomoste mi

15 Terčaa Terčaa | E-mail | 3. května 2008 v 0:01 | Reagovat

Ahoj! Mám dotaz ... chtěla bych si pořídit džungarského křečka !! Do kolika peněz bych se mohla vejíd se vším všudy ? A ješte něco ... mohu si pořídit pár ( holku a kluka )do jednoho akvária ?? Děkuji za odpověd :) Spěchá to odepište na email: tercaa@email.cz  !!! Děkuji !!!!

16 Lucie Lucie | 3. května 2008 v 14:18 | Reagovat

Mám nového křečka neustále se převrací na záda a na bok ale hned stoupne co mu může být.Kamoška ho má také ale jí to neďelá. Díky

17 WENDY WENDY | 10. června 2008 v 17:54 | Reagovat

Já mám Roborowského křečka a stál 125 Kč-, ale taky tam byli za 75 Kč.

18 nikol nikol | E-mail | 8. června 2016 v 14:50 | Reagovat

Ahoj, chci se zeptat. Mam male mladé syrskeho krecka asi měsíc staré.Spadl z výšky na zem a ted ma problém udržet rovnováhu. Nevíte co by mu mohlo byt?

19 Michaela Michaela | E-mail | 24. června 2017 v 7:58 | Reagovat

Dobrý den chci si pořídit nového křečka ale mám strach protože zánět mozkových blan není jen taková rýma je toto riziko pro 12 létě dítě velké nebo je to úplně v pořádku?

20 Avito321Neme Avito321Neme | E-mail | 28. října 2017 v 13:25 | Reagovat

<b>Пополение баланса Авито (Avito) за 50%</b> | <b>Телеграмм @a1garant</b>

<b>Мое почтение, дорогие друзья!</b>

Рады предоставить Всем вам услуги по пополнению баланса на действующие активные аккаунты Avito (а также, совершенно новые). Если Вам необходимы конкретные балансы - пишите, будем решать. Потратить можно  на турбо продажи, любые платные услуги Авито (Avito).

<b>Аккаунты не Брут. Живут долго.</b>

Процент пополнения в нашу сторону и стоимость готовых аккаунтов: <b>50% от баланса на аккаунте.</b>
Если необходим залив на ваш аккаунт, в этом случае требуются логин и пароль Вашего акка для доступа к форме оплаты, пополнения баланса.
Для постоянных клиентов гибкая система бонусов и скидок!

<b>Гарантия: </b>

<b>И, конечно же ничто не укрепляет доверие, как - Постоплата!!!</b> Вперед денег не просим...

Рады сотрудничеству!

<b>Заливы на балансы Авито</b>
________

авито восстановить аккаунт номер
авито вскрыли аккаунт
авито ковров деньги
обман на авито перевод денег на карту
как восстановить аккаунт на avito

21 resource resource | E-mail | Web | 13. dubna 2018 v 18:28 | Reagovat

smettere di fumare in modo naturale

22 Essay Writing Service in Germany Mat Essay Writing Service in Germany Mat | E-mail | Web | 15. dubna 2018 v 15:48 | Reagovat

Buy Essay Germany | Essay Writing Service in Germany

23 smettere di fumare Mat smettere di fumare Mat | E-mail | Web | 18. dubna 2018 v 19:16 | Reagovat

smettere di fumare

24 Buy Essay Canada Mat Buy Essay Canada Mat | E-mail | Web | 19. dubna 2018 v 12:56 | Reagovat

Buy Essay Canada

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama