Únor 2006

Fotky

27. února 2006 v 18:05 | TMA |  Fotky

A ještě návod

Jak se fotíPS: fotky se budou aktualizovat jednou za týden .....

Křeček shop

26. února 2006 v 15:21 | TMA |  Co je potřeba koupit


tak tady je pár cen : Křeček okolo 40-100kč
Kolo na běhání okolo 50 kč
Domeček okolo 50 kč
Podestýlka (seno, hobliny ,aj...) okolo 20 - 60 kč Napáječka (klec nebo akvarko) okolo 20 - 50 kč
Miska (keramická) okolo 60 kč
Různé pochoutky od 20 -100 kč

Aquarko nebo klec (záleži na velikosti ) od 300 do 2000 kč
PS : Ceny jsou jen přibližné záleží na prodejci !!
Hledám spolupracovníka

26. února 2006 v 14:19 | TMA |  Křeček
Hledám spolupracovníka ,své nápady a názory pište na můj mail a já si vyberu někoho z vás .

PS: Nejlépe pište vy ,kdo doma křečka máte nebo o něm hodně víte .


POZOR ! Tak toto si přečtěte jako první !

26. února 2006 v 14:13 | TMA |  Křeček
Křečci jsou velmi mrštní a mají velmi vynalézavé způsoby útěku. Mají také dost rychlé nožky, ačkoliv je mají velmi krátké. Křečci si schovávají potravu v tzv. : lícních váčcích, které pojmou až polovinu jejich vlastní váhy. Jsou to velmi čilá noční zvířátka. Pokud si s nimi budete chtít hrát, nejlepší čas je v pozdním odpoledni. Existuje více druhů křečků, z nichž se nejčastěji vyskytují Křeček zlatý a Křeček džungarský. V naší zemi žije jen Křeček polní, který je velký téměř jako morče a proto se nehodí jako domácí mazlíček. Křeček se v zajetí dožívá 2-4 let. Křečci mají různá zbarvení a různé typy srsti.

Druhy křečků

Křeček zlatý
křeček zlatý, foto: www.psychologie.uni-bonn.de Je známý také jako křeček syrský. U nás patří k nejoblíbenějším. Ačkoliv jeho název dosti klame, má tento druh křečka všechna možná zbarvení. Křeček zlatý žije v pouštích a polopouštích malé Asie. V roce 1930 jej objevil profesor Aharoni, kterému se podařilo odchovat čtyři zvířátka, ze kterých pochází všichni křečci, které dnes člověk chová. Může, ale nemusí se stát, že křeček upadne do zimního spánku.

Křeček džungarský
křeček džungarský, foto: www.hamsterhideout.com Je nejvýše 9 cm dlouhý, má šedou srst s šedým proužkem na zádech. Má velmi malé nožky, které jsou většinou schované pod tělem. V zimě může tento křeček změnit barvu srsti na sněhobílou. Toto zbarvení může mít i po celý rok. Křečík Džungarský obývá stepi a tundry jižní a střední Sibiře. Neupadá do zimního spánku.

Méně známé druhy jsou: Křeček čínský , Křečík Roborowského, Křečík campbellův


Pořízení a domov křečka
Křečka můžete koupit ve zverimexech, nebo na inzerát, případně od vašeho známého či kamaráda. Při výběru se podívejte, jestli je křeček čilý, nemá-li špinavou či zježenou srst. Také by se neměl neustále drbat. Je to známka toho, že má kožní cizopasníky. Před koupí byste si měli pořídit základní výbavu:
 • klec nebo terárium
 • bednička na hnízdo
 • cvičební kolo
 • hobliny
 • materiál na hnízdo - seno, bílý papír, bavlněné hadry, lepenka
 • misky na jídlo
 • napájecí láhev
 • potrava
 • malá větev nebo kus dřeva na hryzání

Pozor: Na podestýlku nepoužívejte vatu a nikdy nedávejte křečkovi noviny. Dřevo, které mu dáte na hryzání nesmí být jedovaté.
Klec: Minimální délka klece by měla být 50-60 cm. Dejte pozor na rozestupy mezi mřížemi, malí křečci by vám jimi mohli utéct. Klec musí mít bezpodmínečně i příčné dráty. Také byste měli vybrat to správné místo pro klec. Měla by být na nějakém podstavci, rozhodně ji nepostavte na místo, kde je průvan nebo vlhko. Protože si křečci v noci rádi hrají, nedoporučovala bych postavení klece do ložnice.
Čištění
Křeček by měl mít vždy čistý domov, aby byl zdravý. Nikdy nesmíte dopustit, aby klec zvlhla. Na to dejte hlavně pozor, jestli máte terárium, protože v teráriích špatně cirkuluje vzduch. Každý den byste měli prohlédnout všechny rohy klece, protože křečci přebytečnou potravu s oblibou ukrývají a mohly by tam být shnilé kousky ovoce nebo zvlhlá semena, která začnou rychle plesnivět. Nekrmte ho proto větším množstvím, než křeček spotřebuje za jeden den. Misky na potravu a napáječku denně čistěte. Zvlhlou vystýlku každé dva dny odstraňte a nahraďte ji čerstvou. Zhruba jednou za týden proveďte generální úklid klece - to znamená, že kompletně odstraníte podestýlku, materiál na hnízdo v případě potřeby znovu obnovíte, klec nebo terárium vymyjete teplou vodu s přísadou jemného desinfekčního prostředku. Nepoužívejte silně aromatické a agresivní prostředky, mohou být pro křečky nebezpečné. Jak často je potřeba provádět "generální úklid " závisí také na velikosti klece, počtu zvířat, druhu potravy a druhu zvířete. Pokud máte například křečíky džungarské, není potřeba klec čistot tak často. Čištění klece není nepříjemná práce, pokud to děláte dost často a pokud máte svá zvířátka opravdu rádi.

Kartáčování
Krátkosrstý křeček se velmi dobře očistí sám. Když se hodně zašpiní, můžete ho jemně vykartáčovat kartáčkem na zuby. Když je to opravdu nutné, navlhčete kartáček teplou vodou, ale nikdy křečka příliš nenamáčejte. Pokud však chováte dlouhosrsté křečky, musíte je kartáčovat pravidelně, aby jejich kožíšky zůstaly v dobrém stavu. Vašemu křečkovi by se to mělo líbit.

Krmení
křečci, foto: www.unizh.ch Většina druhů křečků obývá pouště a stepi, které nabízejí dostatek potravy jen po velmi krátké období. Po zbytek roku je stravy velmi málo. Proto mají křečci lícní kapsy, v kterých mohou přenášet velké množství potravy do hnízda. Základním jídlem křečků jsou různá semínka a oříšky. V obchodech si můžete koupit již připravenou a vyváženou směs, která obsahuje téměř všechny složky potravy, které potřebuje. Ale měli byste dávat rozmanitou potravu. Ovoce a zelenina jsou další složky potravy, které křečky zásobují vodou a vitaminy.
Zde je několik druhů ovoce a zeleniny, které můžete svému křečkovi beze strach dát sníst:
mrkev, petržel, celer, červená řepa, okurky, kukuřice, brambory (bez jedovatých klíčků), cuketa, špenát, tuřín, štěrbák, květák i s listy. Zeleninu podávejte vždy syrovou, nejlépe z vlastní zahrádky. Dejte pozor, aby nebyla postříkána pesticidy. Nevhodná je pro křečky nadýmavá zelenina, jako je cibule, kapusta a pórek. Z ovoce tvrdé hrušky, maliny, jahody, banány, hroznové víno. Nekrmte kyselým ovocem jako jsou citrusové plody, kiwi apod., protože mnoho malých hlodavců tyto plody špatně snáší. Vše předem vždy omyjte vlažnou vodou a dobře osušte.

Nemocný křeček
Křeček je obvykle zdravý (já jsem za 5 let neměla jediný případ). Pochopitelně aby byl zdravý, musí mít správnou péči a nesmí být zanedbáván. Ale i při nejlepší péči může onemocnět. Že je křeček nemocný obvykle poznáte sami svým pozorováním. Všímejte si hlavně toho, jestli neodmítá potravu, není pasivní, unavený a ospalý, nemá kolem ocasu mokrou a ušpiněnou srst, nemá z očí nebo nosu výtok, srst se přestala lesknout, v kožíšku se objevují olysalá místa. Pokud máte jakékoliv obavy, že je váš křeček nemocný, měli byste jej odnést ke zvěrolékaři nebo se poradit s odborníkem. Do té doby se postarejte, aby byl křeček v teple a měl dostatek čerstvé vody.

Příznaky
 • Kýchání , podrážděné oči a nos, ze kterého teče: Může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, ale může to být také nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu nebude do druhého dne lépe, odneste ho ke zvěrolékaři.
 • Srst kolem ocasu je velmi špinavá a třeba i vlhká: Váš křeček má asi průjem. Možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo, ale může to být také první známka vážné infekční nemoci, takže odneste křečka ke zvěrolékaři.
 • Olysalá místa v kožíšku: Může to být jen stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa škrábe, mohou to být roztoči. Veterinář vám jistě dá přípravek, který vašemu křečkovi pomůže.
 • Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči: Vašemu křečkovi určitě něco uvízlo v lícním váčku. Odneste ho k veterináři.
 • Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý: Je v šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněn. Když ho necháte na klidném místě, měl by se za hodinu nebo za dvě vzpamatovat. Když ne, můžete ho donést ke zvěrolékaři.
 • Říznutí - křeček se o něco ostrého pořezal: Přidejte kapku antiseptika k teplé vodě a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste křečka ke zvěrolékaři.
 • Na různých místech těla jsou hmatatelné nebo viditelné otoky, nádory: Pokud se rychle zvětšují, může jít o hnisavý vřed, který většinou za nějaký čas splaskne. Pomalé zvětšování nádoru znamená, především u starších hlodavců, že jde o zhoubný nádor, o rakovinu. Ušetřete křečka utrpení a nechte ho uspat.
 • Problémy se zuby: Pokud si křeček nemůže pravidelně obrušovat zuby, mohou mu přerůst a křeček nebude moci jíst (stačí nějaký kus dřeva na hlodání). Může to také způsobit deformace čelisti. Ta bohužel není léčitelná a zuby musí být pravidelně obrušovány lékařem. Občas se mohou hlodáky také zlomit, pokud však budou mít křečci dostatečnou dávku minerálních látek, rychle narostou.
 • LCN-zánět mozkových blan: Toto onemocnění postihuje křečky do věku tří měsíců. Symptomy nejsou nijak nápadné, nemoc je ale přenosná na lidi. Nebezpečná je pouze pro těhotné ženy, neboť hrozí poškození plodu.

Co křeček nesmí

26. února 2006 v 13:48 | TMA |  Co pro křečka

Přehled věcí co se nesmí dát křečkovi

lilek (Solanum)
bažanka (Mercurialis perennis)
lýkovec (Daphne)
blatouch (Caltha palustris)
mák (Papaver)
bledule jarní (Leucojum vernum)
náprstník (Digitalis)
blín černý (Hyoscyamus niger)
oměje (Aconitum)
bolehlav (Conium)
popenec (Glechoma hederifolia)
čemeřice (Helleborus)
posedy (Bryonia)
česnek medvědí (Allium ursinum)
prvosenky (Primula)
koniklec (Pulsatilla)
pryskyřník (Ranunculus)
konvalinka (Convallaria majalis)
rozpuk jízlivý (Cicuta virosa)
laštovičník (Chelidonium)
rulík zlomocný (Atropa beladona)
sněženka (Galanthus)
sasanka hajní (Anemone nemorosa)
šťavel (Oxalis)

Několik zajimavostí ze života

26. února 2006 v 13:46 | TMA |  Křeček
Křečík džungarský
několik zajímavostí z jeho života
Rozhodujete se o koupi zvířátka? Pokud si přejete malé, snadno ochočitelné a hebké zvířátko, křečík džungarský je zrovna takový. Při koupi křečíka se řiďte těmito zásadami:
1. Koupě by měla být předem povolena od rodičů.
2. Měli byste mít jasno, kam křečíka dáte v případě, že odjedete na prázdniny.
3. Křečík by měl být čilý, nepokousaný a neměl by jevit žádné příznaky nemoci.
Na základě vlastního pozorování předkládám vývoj křečíka od narození k poslednímu dni dětství.
1. den jako burský oříšek velká holátka
2. den viditelné pruhování na hřbetě
4. den objevuje se srst
12. den první pevná potrava
13. den mláďata mohou běhat
14. den křečíci otvírají oči
21. den mláďata jsou samostatná
28. den křečíci jsou pohlavně dospělí
2. měsíc úplná dospělost
Křečíci se dožívají asi 2 let -3,5 roku.
Jsou to malá inteligentní zvířátka, která mají ráda pohyb, ale často si musí odpočinout. Jejich potravou jsou semena nebo ořechy. Také mohou dostat výhonky špenátu nebo čerstvě vyrostlé obilí, které by ale mělo být pěstováno doma stejně jako špenát. Křečíci mají rádi i ovoce jako například jablka /mohou být i sušená/. Nejvýhodnější je použít sušené směsi pro hlodavce a doplnit ji výše jmenovanými přídavky. Také by občas měli dostat několik moučných červů /krmíme nejlépe pinzetou, aby se červi nemohli rozlézt po bytě a zakuklit se/. Pozor na kukly! Ty jsou podlouhlé a bílé. Jakmile se objeví, je třeba je izolovat, aby se vylíhlí brouci nemohli rozlézt po bytě. Je možné kukly také uložit do vedlejší krabice a počkat, až se vylíhnou
brouci a použít je na krmení pro křečíka nebo pro ptáky /hlavně sýkory a vrabce/.
Protože křečíci jsou hlodavci, dorůstají jim neustále zuby. Je tedy třeba, aby měli "po ruce" větvičku tvrdého dřeva, protože si musí zuby obrušovat hlodáním, aby jim nepřerostly. Přerostlé zuby by bránily křečíkovi v jídle.
Při sportu křečíci velmi rychle běhají a skáčou z jakékoli výšky. Pokud má křečík k dispozici kromě klece výběh a má-li tam vyvýšené plošiny, ze kterých se snaží přeskočit okraj výběhu, rád to realizuje.

Křeček a co vše potřebuje

26. února 2006 v 13:44 | TMA |  Co pro křečka
Do svého domečku:
 • Čerstvé piliny
 • Vlastní misku na jídlo a na pití napáječku.
 • Pokud máte skleněné terárium tak výška by měla být menší něž šířka.
 • Měl by mít domeček do kterého by se mohl vždy schovat.
 • A hlavně by chtěl být v rodině kde ho mají rádi.

Co má všechno rád???

Zelenina
brokolice, tuřín ,mrkev,špenát ,petržel ,vnější listy a košťál květáku
Když je vašemu křečkovi 12 měsíců,
můžete mu začít dávat malé množství
zelí, růžičkové kapusty
nebo hlávkového salátu.

Ovoce
jablka,hrušky ,hroznové víno ,rajčata


Volně rostoucí rostliny
jetel ,ptačinec ,starček ,řebříček ,pampeliška ,
kokoška pastuší tobolka ,listy maliníku.

Rady a názory

26. února 2006 v 13:28 | TMA |  Dotazy
Jestli máte nějaký problém a chcete s ním pomoci ,tak mi napište do příspěvků nebo na e-mailovou adresu : tomasmartinek@email.cz

Druhy křečků

26. února 2006 v 13:22 | TMA |  Křeček
Křeček zlatý-Známý také jako křeček syrský, U nás je to nejoblíbenější druh křečka. Ačkoliv jeho název dosti klame, má tento druh křečka všechna možná zbarvení. Křeček Zlatý žije v pouštích a polopouštích malé Asie. V roce 1930 jej oblevil profesor Aharoni, kterému se podařilo odchovat čtyři zvířátka, ze kterých jsou dnes všichni křečci, které dnes člověk chová. Může, ale nemusí se stát, že křeček upadne do zimního spánku.
Křeček Čínský
Křečík Robowského
Křečík campbellův
křeček polní (Cricetus cricetus)
- dosahuje velikosti morčete
křeček zlatý (Mesocricetus auratus)
- žije v pouštích a polopouštích
země: Malá Asie
oblasti: suchý a teplý subtropický klima
srst: zlatě zbarvená
křeček rumunský (Mesocricetus newtonii)
křeček šedý (Cricetulus migratorius)
- pochází z Číny
křeček krysovitý (Tscherskia triton)
- dosahuje do velikosti krysy
- je nápadný dlouhým ocasem
křečík myší (Calomyscus bailwardii)
křečík Eversmannův (Allocricetulus eversmannii)
křečík džungarský (Phodopus sungorus sungorus)
- pod různými jmény: ruský, sibiřský. hebvábný
- dlouhý 9cm
srst: úhoří pruh na hřbetě
- v drsných podmínkách mění zbarvení podle roční doby: letní srst je tmavá
přechodné zbarvení skvrnité
- neupadá do zimního spánku zimní srst je světlá
křečík Campbellův (Phodopus sungorus campbell)
křečík Roborowského (Phodopus roborowskii)
- nejmenší z křečíků
- dlouhý 7cm
srst: svrchu pískově zbarvená s červenavým nádechem v létě a šedým v zimě, spodní strana je čistě bílá
- žije v písečných pouštích
země: střední Asie
křečík čínský
- dlouhý 11cm
- žije v písčitých pouštích, vysokých horách nebo v mokřanech
srst: svrchu šedou s černým podélným pruhem na hřbetě
Druhy
Druhů je velice moc.Ale některé si vyjmenujem.
Křečík džungarský Velikost:asi 9 cm.Hnědošedý obličej,tělo a uši tmavohnědé až černé;středem zad se mu táhne tmavý pruh;bříško a nožičky má bílé.
Křečík čínský páskovaný Velikost:asi 11 cm.Mláďata mají šedou,starší zvířata nahnědlou hustou a měkkou srst;tmavší pruh vede od čela až k ocasu.
Křeček zlatý dlouhosrstý(angorský) dlouhá,hedvábná srst (divoké zbarvení,skvrnitý,béžový,šedý).
Křeček medvědí(saténový) jak krátkosrstý,tak dlouhosrstý;má hedvábně lesklou srst podobnou plyši;je menší než divoce zbarvený křeček zlatý.
Křeček zlatý béžově (krémově) zbarvený stejnoměrné béžové zbarvení ,spodní část je o něco světlejší.
Křeček zlatý albino bílá srst s tmavšími odznaky na nose,uších,ocase a nožičkách;tmavočervené oči;drobnější než divoce zbarvený křeček zlatý.
Křeček zlatý skvrnitý má většinou asymetricky umístěnou skvrnitou kresbu v divokém zbarvení,béžové,hnědé,šedé nebo černé barvě.
Křeček zlatý:divoce zbarvený Velikost:asi 15 cm ,zlatě zbarvený,na bříšku bílý.

Nemoci

26. února 2006 v 13:05 | TMA |  Křeček
Křeček je obvykle zdravý (já jsem za 5 let neměl jediný případ). Pochopitelně aby byl zdravý, musí mít správnou péči a nesmí být zanedbáván. Ale i při nejlepší péči může onemocnět. 6e je křeček nemocný obvykle poznáte sami svým pozorováním, všímejte si hlavně toho, že může odmítat potravu schouleně sedět, být unavený a ospalý mít kolem ocasu mokrou a ušpiněnou srst z očí nebo z nosu mu může téci srst se může přestat lesknout v kožíšku se objeví olysalá místa Pokud máte jakékoliv obavy, že je váš křeček nemocný, měli byste jej odnést ke zvěrolékaři nebo se piradit s odborníkem. Do té doby se postarejte, aby byl křeček v teple a měl dostatk čerstvé vody.
Příznaky
 • Kýchání , podrážděné oči a nos, ze kterého teče:Může to být alergie, třeba na nějaký materiál na hnízdo, ale může to být tajé nachlazení, takže držte křečka v teple, a když mu nebude do druhého dne lépe, odneste ho ke zvěrolékaři
 • Srst kolem ocasu je velmi špinavá a třeba i vlhká:Váš křeček má asi průjem, možná jen proto, že snědl něco, co mu nesvědčilo. Ale může to být také první známka vážné infekční nemoci, takže odneste křečka ke zvěrolékaři
 • Olysalá místa v kožíšku:Může to být jen stářím, nebo se mohl křeček o něco třít a srst si odřít. Ale pokud si holá místa škrábe, mohou to být roztoči. Veterinář vám jistě dá přípravek, který vašemu křečkovi pomůže
 • Nechuť k jídlu, oteklá tvář a slzící oči: Vašemu křečkovi určitě něco uvízlo v lícním váčku. Odneste ho k veterináři
 • Po pádu nebo po příliš divokém zacházení leží křeček úplně nehybně, jako by byl mrtvý: Je v šoku, i když nemusí být nijak vážně zraněn. Když ho necháte na klidném místě, měl by se za hodinu nebo za dvě vzpamatovat. Když ne můžete ho donést ke zvěrolékaři.
 • Říznutí - křeček se o něco ostrého pořezal: Přidejte kapku antiseptika k teplé vodě a jemně ránu omyjte. Když zčervená a zanítí se, odneste křečka ke zvěrolékaři
 • Na různých místech těla jsou hmatatelné nebo viditelné otoky, nádory:Pokud se rychle zvětšujou, může jít o hnisavý vřed, který většinou za nějaký čas splaskne. Pomalé zvětšování nádoru znamená, především u starších hlodavců, že jde o zhoubný nádor, o rakovinu. Ušetřete křečka utrpení a nechte ho uspat
 • Problémy se zuby: Pokud si křeček nemůže pravidelně obrušovat zuby, mohou mu přerůst a křeček nebude moci jíst (stačí nějaký kus dřeva na hlodání). Může to také způsobit deformace čelisti. Ta bohužel není léčitelná a zuby musí být pravidelně obrušovány lékařem. Občas se mohu hlodáky také zlomit, pokud však budou mít křečci dostatečnou dávkuminerálních látek, rychle narostou.
 • LCN-zánět mozkových blan:Toto onemocnění postihuje křečky do věku tří měsíců. Symptomy nejsou nijak nápadné, nemoc je ale přenosná na lidi. Nebezpečná je pouze pro těhotné ženy, kterým by se mohl poškodit plod

Mlád'ata

26. února 2006 v 13:04 | TMA |  KřečekPokud se rozhodnete odchovat mláďata, měli byste si to velmi dobře promyslet. Je sice hezké vidět vrtící se drobečky v hnízdě, ale samozřejmě budete mít také několik starostí navíc. Také se vám mohlo stát, že jste s mláďaty vůbec nepočítali, mohli jste koupit těhotnou samičku už z obchodu, nebo jste nemuseli přesně poznat pohlaví . Na ukázku jsou tady fotografie samičky(vlevo) a samce(vpravo):
 • Odchovávejte jenom v případě, pokud máte pro všechny mláďata dostatek místa. Pokud máte pravidelné vrhy, dohodněte se s obchodníkem se zvířaty, že vaše křečky odebere.
 • Protože ne všichni křečci zlatí a křečíci čínští jsou k sobě navzájem mírumilovní a mnohdy není delší společný život možný, budete potřebovat dostatek místa pro druhou klec. Může se také stát, že mláďata hned neumístíte, proto byste měli mít i třetí, náhradní klec, abyste je měli na krátký čas kam dát.
 • Křečíci džungarští a Robowského bývají zpravidla mnohem snášenlivější. Sameček může dokonce během odchovu mláďat zůstat u samičky.
 • Ani krotkou samičku byste neměli v období březosti rušit a obtěžovat svou přílišnou přítomností v jejím okolí. Během prvního a druhého týdnu po porodu byste klec neměli čistit.
 • Zvláště v období březosti a kojení mají křečci výrazně zvýšenou potřebu živočišných bílkovin. Podávejte jim proto dostatek potravin bohaté na proteiny.
Nesnášenlivé křečky dejte k sobě jen za účelem páření. Samičky, které nejsou v říji,bývají většinou ke svým druhům agresivní. Hormonální řízená připravenost k páření nastává asi každá čtvrtý až sedmý den. Pokud chcete, aby došlo ke spojení, přemístěte samičku k samečkovi do klece-nikdy naopak. Pokud by se zvířata prala, ihned je zase oddělte, jinak může dojít k vážnému poranění samečka. Ale pokoušejte se je nadále dávat dohromady každý den. Pak by se měli začít "nahánět". Po nějakém čase opakovaného nahánění se samička nabídne samečkovi k páření prohnutými zády a s ocáskem pevně vztyčeným kolmo vzhůru. K páření dochází několikrát.
Křečíky džungarské i čínské lze držet v párech, nebo dokonce i v malých skupinkách. Křečíky Robowského je nejvhodnější držet jen v párech.
Období březostim a porod
Křečci mají ze všech savců, s vyjímkou vačnatců, nejkratší dobu březosti. Samičky si několik dnů před porodem aktivněji snášet hnízdní materiál a vystýlat si svůj úkryt, proto byste jí měli zajistit dostatek materiálu na vystlání hnízda. Mláďata jsou při narození velmi malá, holá, neslyší a mají zalepená očička. Obvykle se rodí bez problémů jedno po druhém a hned po očištění začnou sát. Pokud je matka vyrušována nebo je nezkušená, může se stát, že svá mláďata sežere. To se také může stát z nedostatku bílkovin. Potrava se pro matky nijak nemění, nijak byste neměli měnit jídelníček, pouze zajistěte, aby měla všechny potřebné složky potravy a můžete jí dávat i trochu víc.
Vývoj mláďat
Asi pět dní po porodu lze pozorovat první známky srsti. Mláďata také začínají ohlodávat potravu, kterou jim matka přinese. Několik dní před otevřením očí opouští malá křečáčátka hnízdo na krátké průzkumy Ve věku 11-14 dnů začínají svět rozpoznávat očima. Mláďata, která se vydají na průzkum matka ještě stále horlivě zanáší zpět Ve věku od 25 dnu jsou již zcela nezávislá a měla by být oddělena, protože některé matky mohou být agresivní i na svá vlastní mláďata Již za tři týdny jsou křečci pohlavně dospělí a měli by být rozděleni podle pohlaví.
rodina1.jpg (75180 bytes)rodina2.jpg (23877 bytes)rodina3.jpg (28616 bytes)
Tady předvádíme, jak to vypadalo, když už mláďata džungaráka opustila hnízdo. Některé fotky jsou tmavší, ale nechtěli jsme pořád používat blesk. Snad to nějakým Corelem vylepšíme.
matkaasyn.jpg (39447 bytes)
Podoba matky a syna je zřejmá. Všimněte si ale rozdílů poměrů velikosti hlava - zbytek těla :-)
samec1.jpg (13719 bytes)
Samec džungarský ( Pecek II.) po oddělení od své družky rozhodně nevypadá špatně.
escap1.jpg (16239 bytes)escap2.jpg (12085 bytes)
Aby taky nevypadal, když pravidelně sportuje. Posiluje a překonává překážky.
escap3.jpg (33184 bytes)
Aha, tak tohle je motivace!

Krmení a potrava

26. února 2006 v 13:03 | TMA |  KřečekVětšina druhů křečků obývá pouště a stepi, které nabízejí dostatek potravy jen po velmi krátké období. Po zbytek roku je stravy velmi málo.Proto mají křečci lícní kapsy, v kterých mohou přenášet velké množství potravy do hnízda. Základním jídlem křečků jsou různá semínka a oříšky. V obchodech si můžete koupit již připravenou a vyváženou směs, která obsahuje téměř všechny složky potravy, které křeček potřebuje. Ale křečkům byste měli dávat rozmanitou potravu. Ovoce a zelenina jsou další složky potravy, které křečky zásobují vodou a vitaminy.
Zde je několik druhů ovoce a zeleniny, které můžete svému křečkovi beze strach dát sníst:
ZELENINA A OVOCE
 • Tuřín
 • Mrkev
 • tvrdé hrušky
 • Petržel
 • Celer
 • Červená řepa
 • Okurky
 • Kukuřice
 • Brambory(bez jedovatých klíčků)
 • Cuketa
 • Špenát
 • Maliny
 • Štěrbák
 • Špenát
 • Banány
 • Jahody
 • Vnější listy a koštál květáku
 • Hroznové víno
Zeleninu podávejte vždy syrovou, nejlépe z vlastní zahrádky. Dejte pozor, aby nebyla postříkána pesticidy. Nevhodná je pro křečky nadýmavá zelenina, jako je cibule, kapusta a pórek. Ovoce i zeleninu předem vždy omyjte vlažnou vodou a dobře osušte.křečka nekrmte kyselým ovocem. Vhodné nejsou ani citrusové plody, jako jsou kiwi, protože mnoho malých hlodavců tyto plody špatně snáší

Do čeho dávat krmení a vodu

Nejlepší by bylo pro křečka mu rozsypal/a krmení po celém akváriu(klece). Křečci ve volné přírodě si je taky musejí hledat. Pokud ale nechceš aby měl v akvárium(kleci) nepořádek, tak doporučuji misku. Nejlepší by byla keramická, protože je těžká a křeček ji nemůže zvrhnout. Nikdy nedávej misku do kouta nebo si z toho křeček udělá záchod.
Na vodu se miska nehodí, může ji převrhnout a bude mít pak mokré piliny. Kup si v obchodě napáječku, měla by být k dostání všude, kde se kupují domácí zvířata(křečci). Jsou dva druhy. Jedna je s přísavkou(tu používám já) a druhá je s háčkem. Nikdy nedávej vodu nad krmení. Stačí jedna kapka a potrava se může zkazit.

Krmení

Krmná směs pro křečky:
V obchodě většinou stojí od 20,- do 50,- Kč. Záleží kde to kupuješ a co přesně kupuješ. 4-5 slunečnicových semen nebo 1 burský oříšek denně je pro křečka horní hranice.
Zelené krmivo (nesmí být mokré):
banán
jitrocel
bílé zelí
kukuřice
brambory (ne nať a klíčky)
mrkev
kedluben
cuketa
čekanka
pampeliška
dýně
salátová okurka
hruška sladká
paprika
jablko
sojové výhonky
jahody
rdesno ptačí
Ostatní krmivo:
burské oříšky (nesolené)
slunečnicová semena
krmení pro andulky
suchary (rozdrobené)
kukuřice
suché krmivo pro psy
kukuřičné vločky
syrové nudle
ovesné vločky
rozinky
proso
mouční červi, cvrčci
pohanka

Pití

Ve volné přírodě křeček získává většinu potřebných tekutin z krmiva, protože na svobodě samozřejmě nedostává žádné suché směsi. Pokud dostává zvýšený příděl zeleného krmení, tak za určitých okolností nemusí mít žádnou pitnou vodu. Pokud vynecháš pitnou vodu a nahrazuješ ji zeleným krmením, dávej jen tolik zeleného, aby do příštího dne zůstaly jen nepatrné zbytky. Pak víš určitě, jaké množství křeček spotřebuje. Pokud nemáš možnost křečkovi každý den zajistit zelené krmení, musíš mu dávat pitnou vodu.
Potrava
Použité složky potravy:Doporučené zelené krmivo pro křečky:
burské oříšky banán
králičí pelety bílé zelí
krmení pro andulky ( hlavně pro křečíky ) brambory
kukuřice ( celá zrna nebo šrot ) brukev
kukuřičné vločky cuketa
limbové oříšky čekanka
ovesné vločky dýně
palice prosa hruška
rozinky jablko ( ne kyselé )
slunečnicová semena jahody
suchary ( rozdorbené ) jitrocel
suché krmivo pro psy kukuřice ( i z konzervy )
sušený hrách mrkev
svatojánský chleba ( občas ) pampeliška
syrové nudle ( vařené jen jako pamlsek ) rdesno ptačí
trvanlivý chléb ( rozdorbený ) salátová okurka
živočišné bílkoviny ( moučné červi, cvrčci ) sladká paprika
sojové výhonky
štěrbák

Pořízení a domov křečka

26. února 2006 v 13:01 | TMA |  Co pro křečka
Křečka můžete koupit ve zverimexech, nebo na inzerát. Případně od vašeho známého či kamaráda. Při výběru křečka se podívejte, jestli je křeček čilý, nemá-li špinavou či zježenou srst. Také by se neměl neustále drbat, je to známka toho, že má kožní cizopasníky. Před koupí křečka byste si měli pořídit výbavu pro křečka. Zde je seznam věcí, které byste si měli pořídit:
SEZNAM:
 • klec nebo terárium
 • bednička na hnízdo
 • cvičební kolo
 • hobliny
 • materiál na hnízdo hnízdo Seno Bílý papír Bavlněné hadry Lepenka
 • misky na jídlo
 • napájecí láhev
 • potrava
 • malá větev nebo kus dřeva na hryzání
Pozor:Na podestýlku nepoužívejte vatu a nikdy nedávejte křečkovi noviny.Dřevo, které mu dáte na hryzání nesmí být jedovaté.
Klec:Minimální délka klece by měla být 50-60 cm. Dejte pozor na rozestupy mezi mřížemi, malí křečci by vám jimi mohli utéct. Klec musí mít bezpodmínečně i příčné dráty. Také byste měli vybrat to správné místo pro klec. Měla by být na nějakém podstavci, rozhodně ne na průvanu. Také ji nedávejte na vlhké místo. V ložnici vás patrně bude rušit křeček, který si bude hrát, proto bych nedoporučovala postavení klece do ložnice.
Čištění a kartáčování
Čištění
Křeček by měl mít vždy čistý domov, aby byl zdravý. Nikdy nesmíte dopustit, aby klec zvlhla. Na to dejte hlavně pozor, jestli máte terárium, protože v teráriích špatně cirkuluje vzduch. Každý den byste měli prohlédnout všechny rohy klece, protože křečci přebytečnou potravu s oblibou ukrývají a mohly by tam být shnilé kousky ovoce nebo zvlhlá semena, která začnou rychle plesnivět. Nekmte ho proto větším množstvím, než křeček spotřebuje za jeden den. Misky na potravu a napáječku denně čistěte.Zvlhlou vystýlku každé dva dny odstraňte a nahraďte je čerstvými. Zhruba jednou za týden proveďte generální úklid klece - to znamená, že kompletně odstraníte podestýlku, materiál na hnízdo v případě potřeby znovu obnovíte, klec nebo terárium vymyjete teplou vodu s přísadou jemného desinfekčního prostředku. Nepoužívejte silně aromatické a agresivní prostředky, mohou být pro křečky nebezpečné. Jak často je potřeba provádět "generální úklid " závisí také na velikosti klece, počtu zvířat, druhu potravy a druhu zvířete. Pokud máte například křečíky džungarské, není potřeba klec čistot tak často.4ištění klece není nepříjemná práce, pokud to děláte dost často, a pokud máte svá zvířátka opravdu rádi.
Kartáčování
Krátkosrstý křeček se velmi dobře očistí sám. Když se hodně zašpiní, můžete ho jemně vykartáčovat kartáčkem na zuby. Když je to opravdu nutné, navlhčete kartáček teplou vodou, ale nikdy křečka příliš nenamáčejte. Pokud však chováte dlouhosrsté křečky, musíte je kartáčovat pravidelně, aby jejich kožíšky zůstaly v dobrém stavu. Vašemu křečkovi by se to mělo líbit.

Klec a akvárium

klecPro křečka je nejvhodnější klec nebo akvárium. Pokud zvolíš klec tak tvůj křeček bude mít určitě čistý vzduch ale zase ti udělá nepořádek nejen v kleci ale i okolo klece. Klec by měla být dostatečně velká. Minimálně o délce 60cm ale radši bych zvolila větší. Pokud má klec i patro, nesmí tam mít mříže. Nejlepší by bylo dřevo aby se tam křečkovi dobře chodilo.
Pozor! Mladí křečci můžou prolézt všude. Většinou to zaleží na povaze křečka, některý křeček se snaží za každou cenu dostat ven, jiný je rád, že mu uvnitř člověk dá potravu přímo pod nos :o)
Když si ale zvolíš akvárium, tak počítej s tím, že mu ho budeš čistit každou chvíli a při těžkých akváriích to není lehké. Zato ale můžeš na křečka koukat s přimáčknutým nosem ke sklu a máš jistotu, že tě nekousne :o) Výška akvária by neměla přesahovat délku nebo se ti dole začnou vytvářet bakterie a to je pro křečka nebezpečné! Nedoporučuji akvárium přikrývat jakýmkoliv poklopem s otvory nebo se ti křeček udusí.

Další potřeby pro křečka

Podestýlka: Nejlépe se hodí hobliny, jemné piliny nejsou vhodné. Pokud si seženeš hobliny přímo od truhláře, nesmí být mořené ! (to je nebezpečné pro zdraví křečka i člověka, vyvolává to alergii). Můžeš také použít podestýlku pro kočky, která se prodává v obchodě, ta je zvláště vhodná pro dlouhosrstého křečka.
Místo na spaní: Křečci si v přírodě hrabou podzemní chodby a komůrky na spaní. I v tvé péči potřebují bezpečné místo pro odpočinek. V obchodě se prodávají různé druhy domečků pro křečky. Výrobky z plastu odmítám, protože se uvnitř sráží vydechovaná voda a to je pro zdraví křečka nebezpečné. Nejlepší jsou domečky ze dřeva, neměly by ale mít dno.
Hnízdní materiál: K vystlání hnízda doporučuji zejména seno, suchou trávu nebo listí, stejně jako buničinu (např. neparfémované papírové kapesníčky). Zásadně ale nepoužívej vatu ! Tenká vlákna se křečkovi mohou namotávat na prsty a mláďata mohou mít celé nožičky zamotané.

Křeček Džungarský

26. února 2006 v 12:56 | TMA |  Druhy Křečků
Křeček džungarský
Je nejvýše 9 cm dlouhý, má šedou srst s šedým proužkem na zádech. Má velmi malé nožky, které jsou většinou schované pod tělem. V zimě může tento křeček změnit barvu srsti na sněhovou bílou. Toto zbarvení může mít i po celý rok. Křečík Džungarský obývá stepi a tundry jižní a střední Sibiře. Neupadá do zimního spánku.
Džungarský křeček
Zde máte informace o džungarském křečkovi.
Křeček džungarský (Phodopus sungorus)
Je nejvýše 9 cm dlouhý, má šedou srst s černým podélným pruhem na hřbetě ("úhoří pruh"). Vypadá jako malý medvídek, jeho ocásek a nohy jsou krátké, většinou schované pod tělem. Běžící křeček se valí po zemi jako myška na klíček. V letní srsti je džungar šedý s úhořím pruhem a šedivou hranicí mezi tmavší svrchní stranou a bílým bříškem. V zimní srsti je světlejší, v chladu chovaná zvířata mají až na nepatrné zbytky šedé srst sněhobílou. Pokud je tento křeček chován doma při pokojové teplotě, zůstává jeho letní srst i v zimě.
Křeček džungarský obývá stepi a tundry jižní a střední Sibiře. Neupadá do zimního spánku, takže jeho bílé zimní zbarvení je pro něj ochranou před nepřáteli.
vedecké jméno:
Phodopus sungorus
velikost:
 • délka tela je 10 až 12 cm
 • délka ocasu je 1 cm
vzhled:
 • šedohnedá maska, ostatní telo a uši tmave hnedé až cerné, úhorovité pruhy, bricho a koncetiny bílé, tvar tela podobný krecku zlatému
dosažitelný vek:
 • asi 2 roky
zpusob života:
 • samotár aktivní vecer a v noci
rozšírení:
 • stepi v severní, strední a východní Asii
hmotnost:
 • 35 až 50 g
· zdravá samice privádí na svet mládata 3x i 4x rocne
· v drsných podmínkách mení zbarvení podle rocní doby: letní srst je tmavá, prechodné zbarvení
· skvrnité a zimní srst je svetlá
· neupadá do zimního spánku

KŘEČÍK DŽUNGARSKÝ

Pochází z území Kazachstánu a jihozápadní Sibiře.
Je přizpůsoben velkým výkyvům počasí, v zimě je jeho kožíšek bílý.
Je spíš samotářské povahy, nejlépe se mu žije samotnému nebo v páru.
Má jemnou tělesnou stavbu a je proto nutná opatrnost při hlazení i přenášení.
Nedožívá se vysokého věku, maximálně tří let.
Jeho obydlí nesmí mít žádné větší škvíry, snadno se protáhne a mohu utéci.
V jeho jídelníčku by neměly chybět živočišné bílkoviny.
· Samička po 21 dnech rodí 2-8 holých a slepých mláďat, odstavujeme je po 4 týdnech věku.
Základ jídelníčku : kousky zeleniny a občas ovoce, zrniny, semena ostatních rostlin, doplněk živočišných bílkovin (vejce, vařené maso, granule pro psy aj.), voda nejlépe v uzavřené napáječce.

Pamlsky : oříšek, mouční červi, apod.
Důležité : v dospělosti je aktivní především v noci, většinu dne prospí.
Zde vám opět nabízím fotografie:
Stavba těla
u výborný běžec
u šplhavec
u skoky
u lícní torby
u pachové žlázy - své teritorium si křeček značkuje výměšky pachové žlázy
- mají je v zadní části boků na obou stranách
- poznáme je jako tmavší chvostky
Smyslové vybavení
- sluch a čich výborně vyvinuty
Od divokého k domácímu zvířeti
1839 - přírovědec Waterhouse poprvé popsal tento druh
1930 - profesor Aharoni vykopal blízko města Halebu v syrské poušti hnízdo křečka
- našel zde samičku s 12 mláďaty
- odnesl je do ústavu